Mit nr 1 – Plan treningowy nie jest potrzebny🤔

      Bardzo dużo osób na siłowni uważa, że plan treningowy nie jest potrzebny. Takie osoby trenują na wyczucie, nie przestrzegają zasad. Robią to, co lubią, a to niestety prowadzi do błędów w treningu. Jak się przed tym ustrzec?
Wystarczy odpowiednio ułożyć plan treningowy, co umożliwi kontrolę postępów, dzięki niemu progres treningowy będzie widoczny, a ryzyko kontuzji znacznie mniejsze. Dobrze zaprogramowany plan treningowy to połowa sukcesu, warto żeby uwzględniał rozgrzewkę, mobilizacje, ćwiczenia aktywacyjne oraz akcesoryjne. Trening musi być dopasowany do indywidualnych preferencji, ponieważ tylko to gwarantuje najlepsze efekty.

Mit nr 2 – “Bez genetyki nie jesteś w stanie uzyskać estetycznej sylwetki”

… Nie każdy z nas wypracuje sylwetkę, jaką miał Arnold Schwarzenegger, ale każdy może zadbać o zdrowy poziom tkanki tłuszczowej oraz sprawne ciało, a „efektem ubocznym” tych dwóch składowych będzie  estetyczna sylwetka.

“Nie chcę być babochłopem”

A dlaczego ćwiczące w klubie fitness kobiety nigdy nie będą wyglądały jak osiłki? Przede wszystkim przez testosteron, którego mają znacznie mniej niż mężczyźni. – To czysta fizjologia, której się nie przeskoczy. Testosteron stymuluje rozwój tkanki mięśniowej. Kobiety natomiast mają więcej estrogenu, działającego wręcz odwrotnie. Mają skłonność do gromadzenia tkanki tłuszczowej.
    Dlaczego zatem u niektórych kobiet już po pierwszych treningach mięśnie wydają się wyraźnie większe, a spodnie z coraz większym trudem wchodzą na uda? Bo na początku treningów mięśnie nie są jeszcze “wyrobione” i najzwyczajniej w świecie puchną. Po pewnym czasie, wszystko wraca do normy.
    Nie da się uzyskać ładnej, szczupłej sylwetki, bez odpowiedniego ukształtowania tkanki mięśniowej. – To minimum masy mięśniowej musi się pojawić.
     Niektóre kobiety na siłowni zdają się być obecne tylko duchem. Korzystają z urządzeniem niemal bez obciążenia (lub całkowicie z niego rezygnują). Efekt? Brak efektów, a ostatecznie spadek motywacji i rezygnacja z ćwiczeń.
Ten lęk przed tkanką mięśniową jest niepotrzebny, bo kobietom bardzo trudno jest osiągnąć przerost masy mięśniowej. – Trening siłowy powinien być włączony do treningu kobiet dla harmonijnego rozwoj.
Przyrost tkanki mięśniowej wymaga regularnych treningów nawet u mężczyzn, którym o wiele łatwiej jest go osiągnąć. – Masa mięśniowa zajmuje o wiele mniej miejsca, niż tkanka tłuszczowa. Nawet, jeśli kobieta przybierze masy mięśniowej, a przy tym straci tyle samo masy tłuszczowej, to jej gabaryty będą dużo mniejsze, a sylwetka dużo ładniejsza, znacznie smuklejsza i fajniejsza.

Mit nr 3 – Ujędrnianie biustu poprzez ćwiczenia – Fakt czy Mit?

 

Niestety nie ma czegoś takiego jak ćwiczenia na biust. Nie powinno się mylić piersi (biustu) z mięśniami klatki piersiowej, które to znajdują się pod nimi.

wiecej w osobnym artykule

Mit 4 Cardio spala tłuszcz gorzej niż interwały

Według badań nie ma różnicy w „spalaniu tłuszczu” między cardio i interwałami pod jednym warunkiem że wartość energii wydatkowanej podczas każdego z tych treningów i wartość energii która jest konsumowana do spłacenia długu tlenowego jest równa. Zatem najlepszy rodzaj treningu jest ten który sprawia więcej przyjemności. Bo jeżeli ktoś nie lubi jakiegoś rodzaju treningu nie będzie ich robił ze 100% zaangażowaniem. Osoby które nie lubią się męczyć nie będą chętnie wykonywać interwałów bo jest to dość ciężki rodzaj treningu.

Żeby interwały miały sens to należy wykonywać na maksa na 100% swoich możliwości by to był interwał a nie jakiś rodzaj treningu o zmiennej intensywności. W  interwale dążymy do totalnego maksymalnego zmęczenia podczas interwału a w czasie odpoczynku chcemy obniżyć tętno maksymalne. Wykonując to na „pół gwizdka” po prostu wykonujemy trening o zmiennej intensywności a nie interwał.

Interwały a problemy kardiologiczne…

Według badań interwały maja jedna ważną cechę, że u ludzi którzy maja zagrożenie incydentem kardiologicznym albo są po incydencie kardiologicznym (np. zawał) – jeśli u takich osób wprowadzi się trening interwałowy to ryzyko zgonu drastycznie się zmniejsza w porównaniu do ludzi którzy takich treningów nie robią. Ważną zaletą tego rodzaju treningu jest to, że są korzystne u osób, które właśnie mają problemy kardiologiczne.

Ale czy aby na pewno trening spala tłuszcz?

Ale należy zwrócić uwagę na to że tak naprawdę żaden trening nie spala tłuszczu tu i teraz. Nie ma możliwości by spalać tłuszcz podczas treningu bo podczas treningu spalamy cukier w plazmie krwi, a przy dłuższym wysiłku glikogen. Tłuszcz spalany jest później by uzupełnić  straty energii które powstaną podczas ćwiczenia.