Mit nr 1 – Plan treningowy nie jest potrzebny
Mit nr 2 – “Bez genetyki nie jesteś w stanie uzyskać estetycznej sylwetki”
“Nie chcę być babochłopem”
Mit nr 3 – Ujędrnianie biustu poprzez ćwiczenia – Fakt czy Mit?
Niestety nie ma czegoś takiego jak ćwiczenia na biust. Nie powinno się mylić piersi (biustu) z mięśniami klatki piersiowej, które to znajdują się pod nimi.
wiecej w osobnym artykule
Mit 4 Cardio spala tłuszcz gorzej niż interwały
Według badań nie ma różnicy w „spalaniu tłuszczu” między cardio i interwałami pod jednym warunkiem że wartość energii wydatkowanej podczas każdego z tych treningów i wartość energii która jest konsumowana do spłacenia długu tlenowego jest równa. Zatem najlepszy rodzaj treningu jest ten który sprawia więcej przyjemności. Bo jeżeli ktoś nie lubi jakiegoś rodzaju treningu nie będzie ich robił ze 100% zaangażowaniem. Osoby które nie lubią się męczyć nie będą chętnie wykonywać interwałów bo jest to dość ciężki rodzaj treningu.
Żeby interwały miały sens to należy wykonywać na maksa na 100% swoich możliwości by to był interwał a nie jakiś rodzaj treningu o zmiennej intensywności. W interwale dążymy do totalnego maksymalnego zmęczenia podczas interwału a w czasie odpoczynku chcemy obniżyć tętno maksymalne. Wykonując to na „pół gwizdka” po prostu wykonujemy trening o zmiennej intensywności a nie interwał.
Interwały a problemy kardiologiczne…
Według badań interwały maja jedna ważną cechę, że u ludzi którzy maja zagrożenie incydentem kardiologicznym albo są po incydencie kardiologicznym (np. zawał) – jeśli u takich osób wprowadzi się trening interwałowy to ryzyko zgonu drastycznie się zmniejsza w porównaniu do ludzi którzy takich treningów nie robią. Ważną zaletą tego rodzaju treningu jest to, że są korzystne u osób, które właśnie mają problemy kardiologiczne.
Ale czy aby na pewno trening spala tłuszcz?
Ale należy zwrócić uwagę na to że tak naprawdę żaden trening nie spala tłuszczu tu i teraz. Nie ma możliwości by spalać tłuszcz podczas treningu bo podczas treningu spalamy cukier w plazmie krwi, a przy dłuższym wysiłku glikogen. Tłuszcz spalany jest później by uzupełnić straty energii które powstaną podczas ćwiczenia.